MX4-2000W Electric Drum Anchor Winch (Boats up to 12m/40ft)
  • IP68 Waterproof design winch motor
  • 5 Years unlimited warranty support
  • Marine grade anodised aluminium self-lock gearbox
  • One-piece stainless steel mounting frame construction
  • Machined large diameter high strength solid shaft
  • Stronger 8mm drum frame construction(not 5mm)
  • All rope and chain is spooled on and off the drum
  • Performance, reliability, powerful anchor winch
Compare
SKU: MX4-2000 Categories: , Tag:
Description
Description
Ideal design for boats up to 12 meters (40ft)
2000W/12V Electric Boat Drum Anchor Winch
IP68 Waterproof design motor for deck mounting
Solid spool shaft holds 120 m of 10mm Nylon rope + 12 m of 8mm chain
Constructed from 8mm heavy duty stainless steel plate(not 5mm)
Every winch includes a 5 Years unconditional recreational warranty
Life time warranty on drive component damage due to water ingress
On all drive and electrical components including motor, gearbox, solenoid, switch, circuit breaker.
Specification:
  • Drum Shaft: Solid shaft (37mm Dia.)
  • Electric Motor : IP68 waterproof Motor
  • Motor Power : 2000W/12V/24V
  • Suit Boat Length: 8 to 12 meters
  • Max Pulling (empty drum): 1500kg / 3,300lb
  • Max Working Load: 650kg / 1,430lb
  • Max Speed Down: 40m per minute
  • Max Speed Up: 22m per minute
  • Rope Size : 120m of 10mm double braid nylon rope
  • Chain Size : 10m of 8mm DIN766 short link chain
  • Motor water protection rating: IP68
  • Net Weight(incl. package): 45kg
Package Includes:
  1. Drum Winch
  2. Wireless Switch
  3. Circuit Breaker
  4. Solenoid
  5. Up/Down Toggle Switch Combo
  6. Deluxe Anchor Swivel
  7. Adjustable Deck Roller
  8. 120 meters of 10mm Nylon Rope + 10 m of 8mm Short link chain
  9. All Nuts, Bolts, & Washers needed for instalation
  10. Switch Panel Template, Installation guide
Each unit is bench tested prior to shipping.
Additional information
Additional information
Weight 49 kg
Dimensions 55 × 55 × 50 cm
More Products
Windlass Dual Direction Solenoid, Control Box for Windlass Motors
Essential part of a windlass electrical circuit
Operates anchor windlass system from 300W to 3000W, 12V or 24V.
8mm DIN 766 Short Link Chain Hot-dip Galvanized Grade 40 Solid Zinc Anchor Chain
CX1212 1200W IP68 Waterproof Vertical Rope Capstan
Suitable for Mooring, Warping, Anchoring, Line Hauling and Fishing
IP68 Waterproof Rope Capstan
10 Years warranty support on motor water ingress
Mirror polishing stainless steel deck components
Vertical design suits smaller powerboats or sailboats
Heavy duty dual direction motor in 12 & 24V, AC & Hydraulic
Ideal for a docking and mooring rope capstan on larger vessels/craft
Can be installed on sailboats for electric powered hauling of halyards and sheets
Can be mounted horizontally for use as a pot hauler or davit winch
CX612 600W IP68 Waterproof Vertical Rope Capstan
IP68 Waterproof Rope Capstan.
Adjustable Drum Anchor Winch Rope Guide Deck Roller
Captive design adjustable height deck roller
High Polished 5mm marine grade 316SS Base
Curved stabilized roller design for better line lay & higher capacity
2 predrilled countersunk mounting holes
Includes mounting hardware
MX2 1000W Electric Drum Anchor Winch (Boats up to 8m/26ft)
This huge 1000W anchor winch is ideal design for boats up to 8m / 26ft. Full package includes Drum winch, Wireless switch, Rope/chain kit, Deck roller, Solenoid, Circuit breaker, Up/Down switch, Anchor swivel, Chain guard, and all bolts&nuts for installation.
  • Stronger 6mm drum frame construction(not 4mm)