MX4-2000W Electric Drum Anchor Winch (Boats up to 12m/40ft)
  • IP68 Waterproof design winch motor
  • 5 Years unlimited warranty support
  • Marine grade anodised aluminium self-lock gearbox
  • One-piece stainless steel mounting frame construction
  • Machined large diameter high strength solid shaft
  • Stronger 8mm drum frame construction(not 5mm)
  • All rope and chain is spooled on and off the drum
  • Performance, reliability, powerful anchor winch
Compare
SKU: MX4-2000 Categories: , Tag:
Description
Description
Ideal design for boats up to 12 meters (40ft)
2000W/12V Electric Boat Drum Anchor Winch
IP68 Waterproof design motor for deck mounting
Solid spool shaft holds 120 m of 10mm Nylon rope + 12 m of 8mm chain
Constructed from 8mm heavy duty stainless steel plate(not 5mm)
Every winch includes a 5 Years unconditional recreational warranty
Life time warranty on drive component damage due to water ingress
On all drive and electrical components including motor, gearbox, solenoid, switch, circuit breaker.
Specification:
  • Drum Shaft: Solid shaft (37mm Dia.)
  • Electric Motor : IP68 waterproof Motor
  • Motor Power : 2000W/12V/24V
  • Suit Boat Length: 8 to 12 meters
  • Max Pulling (empty drum): 1500kg / 3,300lb
  • Max Working Load: 650kg / 1,430lb
  • Max Speed Down: 40m per minute
  • Max Speed Up: 22m per minute
  • Rope Size : 120m of 10mm double braid nylon rope
  • Chain Size : 10m of 8mm DIN766 short link chain
  • Motor water protection rating: IP68
  • Net Weight(incl. package): 45kg
Package Includes:
  1. Drum Winch
  2. Wireless Switch
  3. Circuit Breaker
  4. Solenoid
  5. Up/Down Toggle Switch Combo
  6. Deluxe Anchor Swivel
  7. Adjustable Deck Roller
  8. 120 meters of 10mm Nylon Rope + 10 m of 8mm Short link chain
  9. All Nuts, Bolts, & Washers needed for instalation
  10. Switch Panel Template, Installation guide
Each unit is bench tested prior to shipping.
Additional information
Additional information
Weight 49 kg
Dimensions 55 × 55 × 50 cm
More Products
8mm DIN 766 Short Link Chain Hot-dip Galvanized Grade 40 Solid Zinc Anchor Chain
CX612 600W IP68 Waterproof Vertical Rope Capstan
Suitable for Mooring, Warping, Anchoring, Line Hauling and Fishing
IP68 Waterproof Rope Capstan.
10 Years warranty support on motor water ingress.
Mirror polishing stainless steel deck components.
Vertical design suits smaller powerboats or sailboats.
Heavy duty dual direction motor in 12 & 24V, AC & Hydraulic.
Ideal for a docking and mooring rope capstan on larger vessels/craft.
Can be installed on sailboats for electric powered hauling of halyards and sheets.
MX1 900W Electric Drum Anchor Winch (Boats up to 7m/23ft)
Upgraded with an oversized 900W motor, this anchor winch is ideal design for boats up to 7m / 23ft. Full package includes Drum winch, Wireless switch, Rope/chain kit, Deck roller, Solenoid, Circuit breaker, Up/Down switch, Anchor swivel, Chain guard, and all bolts&nuts for installation.
  • Ideal design for boats up to 7m/23ft
  • IP68 Waterproof design powerful motor
  • 5 Years unlimited warranty support on all parts
  • Stronger 6mm drum frame construction(not 4mm)
Circuit Breaker for Anchor Windlass
A circuit breaker for windlasses is essential for safety reasons.
It’s installed on the power line and it can be tripped automatically.
HS612 Vertical Anchor Windlass (Boats up to 9m/30ft)
Vertical Windlass-Rope/Chain Gypsy Anchor Winches Suitable for Boats up to 9m/30ft.
HS612 is a vertical windlass hides their gearbox&motor below deck, saving deck space and offering a neater, cleaner look appearance. Its rope/chain gypsy design can use the 6mm, 8mm, 10mm ISO or 10mm DIN766 chains and rope(12mm -22mm). Constructed from stainless steel 316 gypsy housing base to ensure water and corrosion resistance to get a reliability and long term usage.
  • Rope/chain combination design gypsy
  • IP68 waterproof design electric motor
  • Mirror polishing SS316 gypsy housing base
  • Integrated sensor & magnet for chain counter
  • High drop speed up to 40m/125 ft. per minute
  • Marine grade anodised aluminium gearbox
HS2500 2500W/24V Vertical Anchor Windlass 10mm Chain (Boats up to 27m/90ft)
Chain size: 10mm DIN766, 3/8″ HT-G43 Chain; 20mm, 5/8″ Rope
HS2524 is a stainless steel vertical windlass perfect for boats with limited deck space. HS series anchor windlass can use the 6mm, 8mm, 10mm ISO or 10mm DIN766 chains and is equipped with rope tensioner. (14mm three-stand rope on the 8mm gypsy). Available in high or low profile. Constructed from stainless steel 316 gypsy housing base for a longer life, stronger and more robust in the harsh marine environment.