MX3-1500W Electric Drum Anchor Winch (Boats up to 9m/30ft)
This huge 1500W anchor winch is ideal design for boats up to 9m/30ft.Full package includes Drum winch, Wireless switch, Rope/chain kit, Deck roller, Solenoid, Circuit breaker, Up/Down switch, Anchor swivel, Chain guard, and all bolts&nuts for installation.
  • IP68 Waterproof design winch motor
  • 5 Years unlimited warranty support
  • Marine grade anodised aluminium self-lock gearbox
  • One-piece stainless steel mounting frame construction
  • Machined large diameter high strength solid shaft
  • Stronger 8mm drum frame construction(not 5mm)
  • All rope and chain is spooled on and off the drum
  • Performance, reliability, powerful anchor winch
Compare
SKU: MX3-1512 Categories: , , Tag:
Description
Description
Ideal design for boats up to 9 meters (30ft)
1500W/12V Electric Boat Drum Anchor Winch
IP68 Waterproof design motor for deck mounting
Solid spool shaft holds 130 m of 8mm Nylon rope + 10 m of 8mm chain
Constructed from 8mm heavy duty stainless steel plate(not 5mm)
Every winch includes a 5 Years unconditional recreational warranty
Life time warranty on drive component damage due to water ingress
On all drive and electrical components including motor, gearbox, solenoid, switch, circuit breaker.
Specification:
  • Drum Shaft: Solid shaft (30mm Dia.)
  • Electric Motor : IP68 waterproof Motor
  • Motor Power : 1500W/12V/24V
  • Suit Boat Length: 6 to 9 meters
  • Max Pulling(empty drum): 1,200kg / 2,666lb.
  • Max Working Load: 485kg / 1,069lb.
  • Max Speed Down: 38m per minute
  • Max Speed Up: 23m per minute
  • Rope Size : 130m of 8mm double braid nylon rope
  • Chain Size : 10m of 8mm DIN766 short link chain
  • Motor water protection rating: IP68
  • Net Weight(incl. package): 33kg
Package Includes:
  1. Drum Winch
  2. Wireless Switch
  3. Circuit Breaker
  4. Solenoid
  5. Up/Down Toggle Switch Combo
  6. Deluxe Anchor Swivel
  7. Adjustable Deck Roller
  8. 60 meters of 6mm Nylon Rope + 7 m of 6mm Short link chain
  9. All Nuts, Bolts, & Washers needed for instalation
  10. Switch Panel Template, Installation guide
Each unit is bench tested prior to shipping.
Additional information
Additional information
Weight 33 kg
Dimensions 45 × 45 × 35 cm
More Products
8mm DIN 766 Short Link Chain Hot-dip Galvanized Grade 40 Solid Zinc Anchor Chain
LED Rocker Switch for Anchor Winch Control
LED illuminated Rocker Switch
A simple solution for the control of your windlass.
Aluminium Panel Rocker Switch with Up & Down function.
LED illuminated up/down switch mounted into an anodized aluminium face plate.
MX2 1000W Electric Drum Anchor Winch (Boats up to 8m/26ft)
This huge 1000W anchor winch is ideal design for boats up to 8m / 26ft. Full package includes Drum winch, Wireless switch, Rope/chain kit, Deck roller, Solenoid, Circuit breaker, Up/Down switch, Anchor swivel, Chain guard, and all bolts&nuts for installation.
  • Stronger 6mm drum frame construction(not 4mm)
HS2012 2000W/12V Vertical Anchor Windlass 8mm Chain (Boats up to 23m/75ft)
Chain size: 8mm DIN766, 5/16″ , 3/8″ HT-G43 Chain; 16mm, 5/8″ Rope
HS2012 is a stainless steel vertical windlass perfect for boats with limited deck space. HS series anchor windlass can use the 6mm, 8mm, 10mm ISO or 10mm DIN766 chains and is equipped with rope tensioner. (14mm three-stand rope on the 8mm gypsy). Available in high or low profile. Constructed from stainless steel 316 gypsy housing base for a longer life, stronger and more robust in the harsh marine environment.
  • IP68 waterproof design electric motor
  • Rope&chain combination design gypsy
  • Comes with built-in chain counter sensor
  • Mirror polishing finished SS316 gypsy housing base
  • High drop speed up to 40m / 125 ft. per minute
  • Powerful, reliable, robust Anchor windlass
HS1512 Vertical Anchor Windlass (Boats up to 20m/65ft)
Vertical Windlasses-Rope/Chain Gypsy Anchor Winches Suitable for Boats up to 20m/65ft.
HS1512 is a vertical windlass hides their gearbox&motor below deck, saving deck space and offering a neater, cleaner look appearance. Its rope/chain gypsy design can use the 6mm, 8mm, 10mm ISO or 10mm DIN766 chains and rope(12mm -22mm). Constructed from stainless steel 316 gypsy housing base to ensure water and corrosion resistance to get a reliability and long term usage.
Suitable for 8-10 mm (5/16″-3/8″) chain and 14 mm to 16 mm (9/16″ to 5/8″) nylon rope.